تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

   مراحل تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب  به زبان ساده : فیلترهای شماره 2 و 3 بر پایه کربن می باشند . کربن استفاده شده در این فیلترها باید گیاهی باشند و پوست نارگیل در اولویت می باشد  .در بعضی از فیلترها از کربن های صنعتی و معدنی یا آنتراسیت استفاده می شود که اصلا برای تصفیه آب استاندارد نیستند و به هیچ عنوان استفاده از این نوع فیلترها توصیه نمی شود . استفاده از آنها باعث کاهش عمر ممبران و پایین آمدن کیفیت آب خروجی و تصفیه نشدن کامل آب و عوارض دیگری در دستگاه تصفیه آب خواهد شد . متاسفانه تعداد زیادی از فیلترهای موجود در بازار از این نوع می باشند و یا از کیفیت  کیفیت مطلوبی برخوردار نمی باشند و در بسته بندی های شیک و زیبا به فروش می رسند .

 تفاوت فیلترهای خوب و بد در چیست؟

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

برخی از کمپانی ها از ترتیب دیگری در فیلترها استفاده میکنند . بدین صورت که در فیلتر سوم بجای حالت کربن بلاک ، از فیلتر الیافی با دقت 1 میکرون استفاده میکنند . استفاده از فیلترهای کربن بلاک بهتر است و در زمان خرید فیلترهای جدید نیز سعی کنید فیلترهایی خرید کنید که در مرحله سوم از کربن بلاک CTO استفاده کرده اند .

عمر فیلترهای مرحله 2 و 3 حدود 9500 لیتر و یا 6 ماه عمر مفید است . بهتر است بیشتر از 6 ماه از آن ها استفاده نشود . فیلتر اول نیز بستگی به کیفیت آب دارد که هروقت مشاهده کردید کثیف شده و به رنگ قهوه ای در آمده است ، تعویضش کنید . معمولا در مناطق شهری ، همان عمر 6 ماهه را دارد .

دیر عوض کردن فیلترهای پیش تصفیه و یا قرار دادن فیلترهای جدید تاثیری بر TDS یا سختی آب خروجی ندارد و تشخیص زمان تعویض فیلترهای پیش تصفیه با دستگاه سختی سنج امکان پذیر نیست . شما باید در زمان مناسب فیلترها را تعویض کنید تا بقیه فیلترها و بخش ها ، در حالت بهینه کار خود را انجام دهند . آیا شما روغن موتور اتومبیل خود را وقتی که موتور خراب شد تعویض میکنید یا روغن را در زمان مشخص تعویض میکنید تا به موتور آسیب نرسد؟؟؟

 فیلتر شماره 2 بصورت دانه های کربن فعال است . این ماده با آب واکنش میدهد و آب را تصفیه میکند . وقتی اولین بار آب از این فیلتر عبور میکند ، مقداری از دانه های ریز از فیلتر خارج میشود که آب را به رنگ سیاه مشاهده میکنید . حتما این آب باید از دستگاه خارج شود و به فیلترهای دیگر و مخزن وارد نشود . به شدت به فیلتر ممبران آسیب وارد میکند . کربن گیری فیلترها

گاهی بعد از تعویض فیلترها ، آب خروجی شیری رنگ می شود و اگر چند ثانیه صبر کنید از بین خواهد رفت . مثل اینکه آب کلر دارد یا گازدار است . اگر چنین موردی را مشاهده کردید ، طبیعی است و جای نگرانی نیست و به مرور زمان از بین خواهد رفت .

 علاوه بر کربن گیری از فیلتر دوم که در فیلم زیر مشاهده خواهید کرد ، می توانید بعد از نصب فیلتر سوم ، لوله آب ورودی به ممبران را خارج کنید و بعد از باز کردن مسیر آب ، آب ورودی به ممبران را درون تشتی بریزید . این کار جهت اطمینان بیشتر انجام میشود . زیرا برخی از فیلترهای موجود در بازار ، کیفیت چندانی ندارند و فیلتر سوم نیز ممکن است در ابتدای کار کمی آب سیاه یا آب ناخالص تولید کند .

برای تعویض فیلترها شما فقط به یک آچار مخصوص باز کردن هوزینگ احتیاج دارید که معمولا روی تمام دستگاه ها موجود است .

گاهی اوقات ، هوزینگ ها بیش از حد سفت هستند و باز کردن آنها به راحتی انجام نشود . در ابتدا کمی زور و فشار با آچار به آن وارد کنید اما چنانچه موفق نشدید ، حتما مطالب و راه حل های بیان شده در این لینک را امتحان کنید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط