1. خانه
 2. بلاگ
 3. دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس چگونه است؟

دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس چگونه است؟

دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس چگونه است؟

دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس، در مدل و برند‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. این دستگاه با استفاده از فیلتر ممبران و روش اسمز معکوس، تصفیه آب را به صورت کامل انجام می‌دهد. اسمز معکوس با استفاده از فشار یون‌های مثبت و منفی، نقش مهمی در تصفیه آب ایفا می‌کند که عملکرد کامل‌تری از دستگاه‌های قدیمی تصفیه آب دارد. برای اطلاع از نحوه عملکرد اسمز معکوس در دستگاه‌های تصفیه آب و مدل‌های معروف این دستگاه در بازار جهانی، با ما همراه باشید. نمایندگی رسمی دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا نوین می‌‎تواند شما را در خریدی عالی از دستگاه های تصفیه آب خانگی کمک کند.

اسمز طبیعی چیست؟

اسمز طبیعی فرآیندی است که آب خالص با فشار معین از یک غشای خاص می‌گذارد و وارد آب ناخالص می‌شود. این امر تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که میزان ناخالصی هر یک از آب‌های موجود در دو طرف غشا، به یک اندازه برسند. در این صورت انتقال آب متوقف می‌شود. در اسمز طبیعی، یون‌های منفی و مثبت وارد عمل می‌شوند تا دو طرف غشا را به یک میزان فشار برسانند. بعد از یکسان‌سازی فشار آب موجود در هر دو طرف غشا، تبادل یون‌ها پایان می‌یابد. برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی در بهترین قیمت و کیفیت به نمایندگی آکوا نوین مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
تفاوت دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی

دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانیاسمز معکوس چیست؟

اسمز معکوس، دقیقاً فرآیندی برعکس اسمز طبیعی می‌باشد. در این فرایند، از یک غشای نیمه تراوا استفاده می‌شود. در دو طرف غشا، آب خالص و آب ناخالص با یون‌های مثبت و منفی وجود دارند. آب موجود در هر دو طرف غشا، دارای میزان فشار متفاوتی هستند. از یک طرف غشای نیمه تراوا، فشار افزایش داده می‌شود و آب از منافذ غشای نیمه تراوا عبور می‌کند، به صورتی که فقط مولکول‌های آب با یون خاص از آن غشا عبور می‌کنند. بدین ترتیب آب عبور داده شده، کاملاً خالص می‌باشد.

استفاده از اسمز معکوس در تصفیه آب

این فرآیند، بهترین فرآیندی است که در پیشرفت فناوری، کشف شده است. از این فرایند برای تصفیه‌سازی آب به میزان زیادی استفاده می‌شود. دستگاه‌های تصفیه آب خانگی و صنعتی با فرآیند اسمز معکوس می‌توانند ناخالصی‌های موجود در آب را به طور کامل جداسازی نمایند. در نتیجه آب به دست آمده از دستگاه تصفیه آب، با فرآیند یونی، کاملاً استرلیزه می‌باشد.

مراحل تصفیه اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب

دستگاه‌های دارای فیلتر ممبران، از روش اسمز معکوس برای تصفیه‌سازی آب استفاده می‌کنند. به عبارتی غشای نیمه تراوا در این فرآیند، همان فیلتر ممبران است که سبب جداسازی مولکول‌های آب با یون‌های مختلف می‌شود. این فیلتر بعد از فیلتر کربن فعال قرار می‌گیرد و می‌تواند با فرآیند اسمز معکوس، انواع ناخالصی‌های موجود در آب را جداسازی نماید. آب ناخالصی که در پشت فیلتر ممبران جمع می‌شود، بسته به عملکرد دستگاه تصفیه، دور ریز می‌شود یا به چرخه تصفیه دوباره آب برمی گردد.

{ اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب ارزان قیمت و باکیفیت را دارید، نمیاندگی رسمی آکوا نوین بهترین گزینه برای شما است.}

بیشتر بخوانید
دستگاه تصفیه آب خانگی آپارتمان

خرید تصفیه اب ارزانمزایا و معایب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

در دستگاه‌های تصفیه‌ای که از روش اسمز معکوس برای تصفیه‌سازی آب استفاده می‌شوند، ویژگی‌های مثبت و منفی مشاهده شده است که به عبارت زیر می‌باشند.

مزایای دستگاه تصفیه آب دارای اسمز معکوس

این روش، با توجه به مزایایی که دارد، به عنوان بهترین روش تصفیه آب برای دستگاه های مورد نظر شناخته شده است:

 • می‌تواند املاح سبک و مضر آب را براساس تفاوت یون، از آب جداسازی کند.
 • در حذف بو و رنگ آب، بسیار مفید می‌باشد.
 • فرآیند تصفیه تمامی فیلتر‌های موجود در دستگاه را تکمیل می‌کند.
 • برای تمامی دستگاه‌های تصفیه آب با مراحل تصفیه مختلف، قابل استفاده می‌باشد.

مزایا و معایب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

معایب دستگاه تصفیه آب دارای اسمز معکوس

معایب این روش، در تمامی دستگاه های تصفیه آب خانگی و صنعتی به قرار زیر می‌‌باشند:

 • در فرآیند اسمز معکوس تمامی املاح معدنی مفید آب از بین می‌رود.
 • هزینه ساخت و در نتیجه هزینه خرید دستگاه تصفیه آب را افزایش می‌دهد.
 • بخش عمده‌ای از آب، هدر می‌رود و دور ریز می‌شود.

کاربرد دستگاه تصفیه اسمز معکوس

دستگاه‌های دارای فرآیند اسمز معکوس، ناخالصی‌هایی که بسیار ریز می‌باشند و به آسانی از فیلتر‌های مختلف دستگاه عبور می‌کنند، شناسایی و حذف می‌شوند. در این فرآیند، املاحی نظیر آهن، کلر، انواع رسوبات، آرسنیک، آزبست، سرب جیوه و املاح آلی به طور کامل از بین ‌می‌روند.

تفاوت دستگاه اسمز معکوس با اسمز طبیعی

دستگاه‌های دارای اسمز معکوس، با استفاده از فشار یونی، می‌توانند به آسانی و بدون نیاز به فیلتر‌های تخصصی، ناخالصی‌های آب را از بین ببرند. اما فرآیند اسمز طبیعی به کار رفته در دستگاه‌های تصفیه آب، علاوه بز اینکه باکتری‌های بسیار ریز و نانویی را جداسازی نمی‌کنند بلکه برای تشخیص املاح سبک و نانویی، به فیلتر‌های تخصصی و گران قیمت نیاز دارند که هزینه تولید را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید
مشخصات دستگاه تصفیه آب خانگی با کیفیت

مدت زمان کارکرد اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب

تا زمانی که فیلتر ممبران موجود در دستگاه تصفیه آب، کارایی خود را داشته باشد، دستگاه موردنظر می‌تواند با بهترین نتیجه، تصفیه‌سازی آب را انجام دهد. عموماً عمر مفید فیلتر ممبران حداقل دو سال می‌باشد. در صورتی که کیفیت فیلتر ممبران به کار رفته، عالی باشد و از تعداد لایه‌های بالاتری برخوردار باشد، عمر مفید آن به ده سال نیز می‌رسد.

قیمت دستگاه تصفیه دارای اسمز معکوس

فیلتر ممبرانی که در فرآیند اسمز معکوس در دستگاه‌های تصفیه آب به کار برده می‌شوند، برای داشتن کیفیت مناسب و عمر مفید بالا، باید در برند‌های اصل آمریکایی باشند. فیلتر ممبران ۱۳ لایه‌ای که در دستگاه‌های مدرن تصفیه آب استفاده می‌شود، هزینه تولید دستگاه را افزایش می‌دهد که قیمت فروش را بالطبع افزایش می‌یابد.

قیمت دستگاه تصفیه دارای اسمز معکوس

 

خرید دستگاه تصفیه آب بدون اسمز معکوس

همانطور که ذکر شد، دستگاه‌های بدون اسمز معکوس، نیاز به فرآیند تصفیه طولانی‌تری دارند. این دستگاه‌ها برای کارکرد بهتر باید از فیلتر‌های تخصصی مانند معدنی ساز، فیلتر یووی و… استفاده کنند تا ناخالصی‌های آب را به صورت کامل از بین ببرند. در صورتی که می‌خواهید از دستگاه بدون اسمز معکوس استفاده کنید، توجه داشته باشید که دستگاه در نوع هشت مرحله‌ای به بالا باشد و از فیلتر‌های تخصصی استفاده نماید.

برند‌های جهانی دستگاه تصفیه آب دارای اسمز معکوس

در بازار جهانی، برند‌های معروف تایوانی، از فرایند اسمز معکوس در تولید مدل‌های متنوعی از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی و صنعتی استفاده می‌کنند. در ادامه برخی از برند‌های پرفروش و محبوب در این عرصه را معرفی می‌کنیم.

 • برند سافت واتر

این برند تایوانی، با استفاده از فیلتر ممبران درجه یک، توانسته است اسمز معکوس را به عنوان روش اصلی تصفیه‌سازی به کار ببرد. مدل‌های معروف این برند مانند مدل RO ۱۰، RO ۸ و RO ۷ می‌باشند. شما برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی سافت واتر می‌توانید به سایت آکوا نوین مراجعه کنید

 • برند آکوا پرو

این برند معروف تایوانی بیشترین مدل دستگاه تصفیه آب تولید شده را با فیلتر ممبران به تولید می‌رساند. استفاده از فیلتر ممبران ۱۳ لایه در مدل‌هایی از این برند مانند RO ۸ وRO ۱۰ انجام شده است. شما برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا پرو می‌توانید به سایت آکوا نوین مراجعه کنید تا خریدی عالی را تجربه کنید.

 • برند آکوا کلر

این برند نیز با توجه به اینکه محبوبیت بسیار بالایی در بازار جهانی دارد، در تولید مدل‌های نه مرحله‌ای، هشت مرحله‌ای و هفت مرحله‌ای دستگاه‌های تصفیه آب، از غشای ممبران برای اسمز معکوس استفاده کرده است.

بیشتر بخوانید
چگونه سختی آب را بگیریم؟

خرید دستگاه تصفیه آب دارای اسمز معکوس

با توجه به اطلاعاتی که از عملکرد اسمز معکوس در تصفیه‌سازی آب به دست آوردیم، می‌توان نتیجه گرفت که دستگاه‌های دارای اسمز معکوس و فیلتر ممبران، بهترین روش تصفیه آب را دارا هستند. جهت انتخاب و خرید این دستگاه‌ها توجه کنید که عبارت RO در کنار مدل و نام برند دستگاه ذکر شده باشد. این عبارت، نشان دهنده استفاده از اسمز معکوس در تصفیه‌سازی آب می‌باشد. نمایندگی رسمی فروشگاه آکوا نوین می‌‎تواند شما را در خریدی عالی از دستگاه های تصفیه آب خانگی کمک کند.

آخرین مقالات
دسته بندی محصولات
فهرست