1. خانه
 2. بلاگ
 3. تنظیم میزان فشار باد مخزن تصفیه آب خانگی

تنظیم میزان فشار باد مخزن تصفیه آب خانگی

تنظیم میزان فشار باد مخزن تصفیه آب خانگی

بسیاری از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مدرن، برای اینکه بتوانند آب تصفیه شده را با سرعت مناسبی قابل برداشت سازند، باید از لحاظ تنظیم میزان فشار باد مخزن تصفیه آب خانگی کامل باشند. تنظیم میزان فشار باد مخزن، اهمیت بسیاری در عمر مصرفی دستگاه و استفاده از آن دارد. ما در این مطلب راه‌هایی را بیان می‌کنیم که می‌توانید به راحتی فشار باد مخزن دستگاه را تنظیم کنید. برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی ارزان قیمت به نمایندگی رسمی آکوا نوین مراجعه کنید.

اهمیت تنظیم باد مخزن تصفیه آب

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی ساده یا اسمز معکوس، از مخزنی با حجم مناسب استفاده می‌کنند تا آب تصفیه شده را در داخل این مخزن نگهداری کنند. برداشت آب تصفیه شده از داخل این مخزن انجام می‌گیرد اما برای برداشت، باید باد داخل مخزن در فشار مناسبی باشد. برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی به نمایندگی رسمی دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا نوین مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
دستگاه تصفیه آب چه چیزی را جدا می‌ کند؟

کاهشی یا افزایشی بودن میزان باد منبع تصفیه آب خانگی

اگر فشار باد مخزن کم باشد، سرعت خروج آب تصفیه شده از شیر برداشت، کم خواهد شد. در این حالت باد در داخل مخزن کاهش می‌یابد و آب فضای بیشتری برای جمع شدن در مخزن پیدا می‌کند. اما اگر فشار باد مخزن بالا باشد، سرعت خروج آب بیشتر می‌شود اما خیلی زود، آب مخزن خالی می‌شود. چون فضای بیشتری از مخزن، با باد پر شده است.

میزان باد مخزن تصفیه آب خانگی

فشار موجود در داخل مخزن دستگاه تصفیه آب، دارای میزان معینی است که باید همواره روی آن میزان قرار داده باشد. روی دستگاه‌های تصفیه آب، یک گیج وجود دارد که فشار را نشان می‌دهد. اگر مخزن پر باشد، این گیج باید عدد صفر را نشان دهد. اما اگر مخزن خالی باشد، باید عدد بین شش تا هشت را نمایش دهد.

میزان-باد-مخزن-تصفیه-آب-خانگی

موارد مهم میزان بودن فشار باد مخزن

اگر فشار باد داخل مخزن دستگاه تصفیه آب، روی عدد نرمال باشد، طبیعتا دستگاه تصفیه آب با عملکرد خود، به راحتی عمل تصفیه‌سازی را انجام می‌دهد و آب تصفیه شده را به شیر برداشت انتقال می‌دهد. اما اگر این میزان فشار، دچار کاهش یا افزایش شود، فشار زیادی روی دستگاه تصفیه آب خواهد بود و در مدت زمان کوتاه، دچار نقص خواهد شد. حتی می‌تواند خرابی کامل دستگاه تصفیه آب را به وجود بیاورد.

جایگاه فشار باد در داخل مخزن

مخزن‌های دستگاه تصفیه آب، دارای دو قسمت داخلی می‌باشند. در قسمت زیرین مخزن، یک کیسه هوا وجود دارد که به آن تیوپ گفته می‌شود. این تیوپ به سر شیر مخزن وصل شده است. باد در داخل این تیوپ قرار می‌گیرد و آب درون مخزن را به سمت بالا هدایت می‌کند. تیوپ موردنظر می‌تواند در اثر افزایش میزان باد یا عدم هوادهی مناسب، سوراخ شود. در این صورت مخزن باید تعویض گردد.

بیشتر بخوانید
۳ برند برتر دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران 1402

جایگاه فشار باد در داخل مخزن

نحوه تنظیم فشار بالای درون مخزن

درباره مقدار باد مخزن تصفیه آب باید بگیم که در این حالت، افراد فکر می‌کنند که در داخل مخزن، آبی وجود ندارد و یا دیرتر مخزن پر می‌شود. اما به علت بیشتر شدن میزان فشار مخزن، این اتفاق می‌افتد. در این صورت لازم است تنها مقداری از فشار مخزن را بکاهید. برای این کار از گیج فشار استفاده کنید و باد مخزن را تا میزان ۶ الی ۸ PSI بکاهید. با این کار، مشکل حل می‌شود.

تعویض تیوپ مخزن تصفیه آب

تعویض تیوپ مخزن تصفیه آب یکی از موارد نگهداری مهم برای حفظ عملکرد بهینه سیستم تصفیه آب است. این کار باعث افزایش عمر مفید مخزن و جلوگیری از آلودگی آب تصفیه شده می‌شود. برای تعویض تیوپ، ابتدا باید آب مخزن کاملاً تخلیه شده و سپس تیوپ قدیمی با دقت برداشته و تیوپ جدید جایگزین شود. انجام این کار به طور منظم و با استفاده از تیوپ‌های با کیفیت، می‌تواند به بهبود کارایی و کیفیت آب مصرفی کمک کند.

میزان باد مخزن پمپ آب

میزان باد مخزن پمپ آب نقش حیاتی در کارکرد صحیح و بهینه سیستم پمپاژ آب دارد. به طور معمول، فشار باد در مخزن پمپ آب باید حدود 2 PSI کمتر از فشار استارت پمپ تنظیم شود. این تنظیم مناسب باعث می‌شود که پمپ بتواند به طور موثری کار کند و از آسیب‌های احتمالی به دلیل فشار نادرست جلوگیری شود. بررسی و تنظیم دوره‌ای میزان باد مخزن با استفاده از فشارسنج دقیق، به افزایش عمر مفید پمپ و بهبود کارایی سیستم پمپاژ کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید
چگونه سختی آب را بگیریم؟

مراحل تنظیم فشار باد مخزن تصفیه آب

در این حالت، برعکس حالت قبل، آب بیشتری درون مخزن قرار می‌گیرد و مخزن بسیار سنگین می‌شود. شما می‌توانید با سنگین شدن مخزن متوجه شوید که باد مخزن خالی شده است. در این زمان باید از روش تخصصی استفاده کنیم.

 • مرحله اول

شیر ورودی آب به دستگاه را ببندید.

 • مرحله دوم

در این مرحله باید آب درون مخزن کاملاً خالی شود. برای این کار ابتدا شیر برداشت را باز کنید تا آب داخل مخزن کاملاً تمام شود.

 • مرحله سوم

دستگاه را از برق بکشید و مخزن را از دستگاه جدا کنید. برای این کار باید تمام شلنگ‌هایی که به مخزن وصل است جداسازی شود. این کار را با ابزار مخصوص و در آرامش کامل انجام دهید تا شیر مخزن صدمه‌ای نبیند.

 • مرحله چهارم

مخزن دارای مقادیری آب است. برای تخلیه کامل آن، می‌توانید باقی مراحل را در داخل حمام و یا در محیط باز ادامه دهید.

 • مرحله پنجم

مخزن را به صورت افقی قرار دهید. در قسمت پایین مخزن، یک درپوش وجود دارد. آن را بردارید تا شیر تنظیم فشار را مشاهده کنید.

 • مرحله ششم

در این مرحله باید سالم بودن تیوپ مخزن را تست کنید. برای این کار از یک ابزار نوک تیز مانند سوزن استفاده کنید. آن را روی قسمت تنظیم فشار باد فشار دهید. اگر آب از آن قسمت بیرون زد، نشان می‌دهد که تیوپ مخزن پاره شده است و مخزن باید تعویض گردد.

 • مرحله هفتم

در این مرحله باید کاملاً آب درون مخزن خالی شود. شیر مخزن را به همان صورت افقی که قرار گرفته است، باز کنید. در این حالت باقیمانده آب درون مخزن با فشار بالایی تخلیه می‌گردد.

 • مرحله هشتم

برای باد زدن مخزن، از یک تلمبه باد زن باید استفاده شود. شما می‌توانید از تلمبه دارای گیج عقربه‌ای یا دیجیتالی کمک بگیرید. استفاده از تلمبه ساده هم مشکلی ندارد اما برای اینکه متوجه شدید میزان فشار باد درون مخزن چقدر است، باید از یک گیج فشار نیز کمک بگیرید.

 • مرحله نهم

همانطور که شیر مخزن باز است، باید از تلمبه استفاده کنید. چند بار باد بزنید و از طریق گیج تلمبه، میزان باد را کنترل کنید که بیشتر از ۷ یا ۸ نباشد. اگر تلمبه ساده دارید، بهتر است تلمبه را باز کنید، گیج را نصب کنید و فشار باد را اندازه‌گیری کنید.

 • مرحله دهم

بعد از تنظیم فشار باد، درپوش هواگیری پایین مخزن را ببندید. شیر مخزن را ببندید. شلنگ‌های رابط با دستگاه را به مخزن وصل کنید. پریز دستگاه را به برق بزنید. شیر ورودی آب را باز کنید.

 • مرحله دهم

دستگاه شروع به کار می‌کند و مخزن از آب تصفیه شده پر می‌گردد. شما می‌توانید با باز کردن شیر برداشت آب روی سینک، میزان سرعت خروج آب را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید
آموزش نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

نکات مهم در هواگیری مخزن دستگاه تصفیه آب

اگر مخزن شما بعد از بررسی سلامت تیوپ مخزن و سوراخ بودن آن هواگیری شود، تیوپ هیچ هوایی را در داخل خود نگه نمی‌دارد. فشار سنج یا گیج بعد از باد زدن مخزن، عدد صفر را نشان خواهد داد چون مخزن کلاً غیر قابل استفاده می‌باشد. اگر در صورت بسته بودن شیر مخزن، باد زدن با تلمبه را انجام دهید. تیوپ مخزن می‌ترکد و مخزن به طور کامل غیر قابل استفاده می‌شود. توجه به این دو نکته قفل از هواگیری مهم می‌باشد.

ضرورت هواگیری مخزن دستگاه تصفیه آب

تمامی دستگاه‌های تصفیه آب برای عملکرد خوب باید به خوبی نگهداری شوند. مصرف‌کنندگان می‌توانند با تست دوره‌ای فشار داخل مخزن، از سلامت آن اطمینان به دست بیاورند. برای این کار به سرعت خروج آب از شیر برداشت باید توجه گردد که در صورت کم یا زیاد شدن، با توجه به موارد گفته شده در این مطلب، باید به تنظیم فشار باد مخزن اقدام کنید.

آخرین مقالات
دسته بندی محصولات
فهرست