1. خانه
 2. بلاگ
 3. دستگاه تصفیه آب جکوزی چیست؟

دستگاه تصفیه آب جکوزی چیست؟

دستگاه تصفیه آب جکوزی

در جهان پر از استرس و فشار امروزی استفاده از جکوزی به عنوان یک روش برای آرام کردن، درمان و تفریح دارای محبوبیت بسیار بالایی است. حالا اگر آب جکوزی به درستی تصفیه نشود نه تنها آرامش بخش نخواهد بود چه بسا که مشکل آفرین خواهد شد. ما در این مقاله به معرفی انواع تکنولوژی‌ و دستگاه تصفیه آب جکوزی جهت استفاده شما می‌پردازیم تا با انتخاب درست آرامش و لذت استفاده از جکوزی را برای خود به ارمغان بیاورید. برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی با بهترین قیمت و کیفیت از نمایندگی رسمی دستگاه تصفیه آب آکوا نوین کلیک کنید.

اهمیت استفاده از تصیفه آب جکوزی

استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب برای جکوزی ضروری می‌باشند چرا که کم بودن مقدار آب و بالا بدن دمای آب در جکوزی می‌تواند بسیار مشکل آفرین باشد. اول این که آبی که در جکوزی وجود دارد باید شرایط بهداشتی استانداردی داشته باشد و بدون استفاده از دستگاه تصفیه آب، ذرات معلق، باکتری‌ها، ویروس‌ها و پروتوزون‌ها و مواد شیمیایی مضری که در آب وجود دارند می‌توانند بهداشت و سلامت افراد را تهدید کنند. به عنوان مثال باکتری‌ها می‌توانند عفونت‌های پوستی و تنفسی ایجاد کنند و مواد شیمیابی مضر، به پوست و چشم‌ها آسیب می‌زنند.

بیشتر بخوانید
بهترین دستگاه تصفیه آب برای اسپرسو ساز و قهوه ساز

همچنین آب با درجه حرارتی حدود ۳۵ تا ۴۰ درجه باعث افزایش تعریق در افراد می‌شود و چون مقدار آب موجود در جکوزی کم می‌باشد، نسبت آلودگی که به هر فرد می‌رسد را افزایش می‌دهد. نکته دیگری که حائز اهمیت است این است که آب تصفیه شده به بهبود عملکرد و طول عمر دستگاه جکوزی کمک می‌کند. ما در مقاله دستگاه تصفیه آب برای استخر شنا، به معرفی برترین دستگاه های تصفیه آب پرداخته‌ایم که خواندن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

به این صورت که ذرات معلق و رسوبات موجود در آب می‌توانند در سیستم‌های داخلی جکوزی تجمع پیدا کنند و باعث خرابی و مشکلات فنی شوند. با استفاده از دستگاه تصفیه آب جکوزی این مشکلات کاهش پیدا می‌کنند و دستگاه جکوزی شما بیشتر عمر می‌کند و به صورت کلی استفاده از دستگاه تصفیه آب جکوزی تجربه‌ای ایمن‌تر و لذت بخش‌تری را برای شما فراهم می‌سازد.

{ اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب ارزان قیمت را دارید، نمایندگی رسمی دستگاه تصفیه آب آکوا نوین بهترین گزینه برای شما است.}

اهمیت استفاده از تصیفه آب جکوزی

انواع سیستم‌ تصفیه آب جکوزی

تصفیه آب جکوزی به چند نوع سیستم تقسیم بندی می‌شود که شامل:

 • فیلتراسیون سنگین

در این سیسیتم ذرات بزرگ و معلق که بزرگتر از ۵ میکرون هستند حذف می‌شوند. این ذرات می‌وتواند شامل خاک، رسوبات و مواد آلوده دیگر باشند. این فیلتر‌ها از مواد مختلفی مانند پلی استر، کاتریج‌های شنی و یا فیبر‌های کربنی ساخته می‌شوند که هرکدام بسته به نوع ذرات و مواد معلق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • فیلتراسیون نرم

در فیلتراسین نرم، از فیلتر‌هایی استفاده می‌شوند که به منظور حذف یون‌های معدنی اضافی موجود در آب، مانند کلسیم و منیزیم، عمل می‌کنند، این یون‌ها می‌توانند باعث ایجا رسوبات و سختی آب شوند که همین امر به دستگاه جکوزی آسیب می‌رساند و کیفیت آن را کاهش می‌دهد. در این نوع فیلتراسیون از رزین‌‌ استفاده می‌شود.

 • سیستم‌ اکسیژناسیون

این روش یکی از روش‌های مهم برای بهبود کیفیت آب است. برای این منظور یک دستگاه پمپ هوا یا اکسیژن نصب می‌شود و اکسیژن را به آب جکوزی تزریق می‌کند. با این تزریق سطح اکسیژن موجود در آب افزایش پیدا می‌کند و باعث جلوگیری از رشد باکتری‌ها و همچنینی افزایش اثر درمانی آب جکوزی می‌شود.

 • سیستم‌ افزایش PH

وقتی PH آب جکوزی از محدوده مناسب خارج می‌شود احتمال ایجاد رشد باکتری‌ها و ویروس‌ها زیاد می‌شود و مشکلاتی مانند تحریک پوست، افزایش تشکیل رسوبات رخ می‌دهد. برای تعادل PH از سیستم‌های افزایش PH مانند مواد شیمیایی مثل کربنات سدیم یا دستگاه‌های خودکار که به طور مداوم مقدار مناسبی از مواد بازی را به آب اضافه میکند استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید
۳ برند برتر دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران 1402

انواع سیستم‌ تصفیه آب جکوزی

دستگاه‌‌ تصفیه آب مناسب جکوزی کدام است؟

استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب جکوزی همانطور که بیان کردیم امری ضروریست. در زیر به سه نوع اصلی و موجود در بازار اشاره میکنیم و در ادامه به بررسی هر کدام میپردازیم:

 • دستگاه تصفیه آب جکوزی شنی

این دستگاه تصفیه آب جکوزی به علت شرایط تعمیر و نگهداری آسان جزو متداول‌ترین دستگاه‌ها برای تصفیه آب استخر و جکوزی می‌باشد. دستگاه تصفیه آب جکوزی شنی دارای دو نوع می‌باشد که شامل فیلتر تصفیه آب جکوزی شنی با بدنه فلزی که به دلیل احتمال ایجاد پوسیدگی و زنگ زدگی در قسمت بدنه بیشتر برای استخر‌های بزرگ و عمومی مناسب است.

و دیگری فیلتر تصفیه آب جکوزی شنی با بدنه کامپوزیت می‌باشد که بسیار مورد توجه کارشناسان و متخصصان تاسیسات استخر‌ها قرار گرفته و برای استخر‌های خانگی و جکوزی‌های شخصی بهتر است استفاده شود. این فیلتر قادر به پالایش آلاینده‌های معلق در آب با قطر بین ۶۰ تا ۹۰ میکرون می‌باشد. عملکرد تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب شنی توسط ماده‌ای به نام سیلیس (SILICONE DIOXIDE) انجام می‌پذیرد که در ۳ سایز مختلف در بازار موجود است که شامل:

 • سیلیس دانه درشت برای استفاده در کف فیلتر تصفیه
 • سیلیس دانه متوسط برای استفاده در میانه فیلتر
 • سیلیس دانه ریز برای استفاده در بالای فیلتر

برای تمیز نگه داشتن فیلتر تصفیه آب شنی با قرار دادن آن در حالت بکواش فیلتر شستوشو و تمیز می‌شود.

دستگاه تصفیه آب جکوزی شنی

 • دستگاه تصفیه آب جکوزی دیاتومه

به دلیل تقاضای بیشتر فیلتر‌های شنی توسط خریداران شرکت‌های تولید کننده  فیلتر تصفیه آب جکوزی دیاتومه در مدل‌های محدود تری را به بازار عرضه می‌کنند. در این تنوع دستگاه‌ها از فیلتر‌های غشایی جهت تصفیه آب استفاده می‌شود به این صورت که آب از منافذ خاک دیاتومه که به قسمت سطح پارچه چسبیده است عبور می‌کند و ذرات فیزیکی معلق در آب را پالایش می‌کند. پودر دیاتومه به عنوان کنترل آفات در آب استفاده می‌شود و زمانی که با فیلتر استفاده شود تقریبا میتواند تمام ذرات مضر را از بین ببرد.

بیشتر بخوانید
جدول عیب یابی دستگاه تصفیه آب خانگی

این فیلتر قادر به حذف آلاینده‌هایی با قطر بین ۵ تا ۱۰ میکرون می‌باشد و عمیق‌ترین آب‌ها را می‌توانند تمیز کنند. یکی دیگر از عواملی که کار با این فیلتر را سخت کرده است شرایط نگهداری و سرویس فیلتر‌های تصفیه دیاتومه می‌باشد و گران‌ترین گزینه در بین فیلتر‌های ذکر شده است، زیرا علاوه‌ بر اینکه باید برای شستوشو از سیستم بکواش استفاده شود برای نظافت آن به پارچه‌ها با بورس مخصوص، اسید‌شویی و به ندرت شارژ خاک دیاتومه نیز نیاز است.

 • دستگاه تصفیه آب جکوزی کاتریجی

دستگاه‌های تصفیه آب جکوزی کاتریجی نسبت به فیلتر‌های شنی موجود در بازار بسیار دقیق‌تر و تمیز‌تر هستند. عمکلرد آن‌ها به این صورت است که فیلتر‌های کاتریج متکی به یک استوانه پلاستیکی هستند که این استوانه توسط پلی استر احاطه شده است. آب از یک سر سیلندر جریان می‌یابد و ذرات فیزیکی به اندازه حدود ۲۰ میکرون در مخزن باقی می‌مانند و آب تصفیه شده از سر دیگر سیلندر بیرون می‌آید.

این دستگاه قادر به حذف ذرات فیزیکی معلق در آب با حدود قطری بین ۱۰ تا ۲۰ میکرون می‌باشند اما نکته‌ای که حايز اهمیت است نوع و  هزینه بالای این فیلتر‌ها برای تعمیر و نگهداری آن‌هاست زیرا هم نیاز به اسید شویی دارند و هم نیاز به تعویض دوره‌ای کاتریج دارند. همچنین نیاز به تمیز کردن مداوم دارند، به همین علت است پیشنهاد می‌شود از دستگاه تصفیه آب جکوزی کاتریجی برای جکوزی و استخر‌های کوچک و شخصی استفاده کنید. فیلتر‌های تصفیه آب کاتریجی بین ۳ تا ۵ سال بسته به نوع نگهداری و برند آن‌ها عمر می‌کنند.

بیشتر بخوانید
تفاوت آب معدنی و آب آشامیدنی تصفیه شده

تکنولوژی‌ موجود برای تصفیه آب جکورزی

اگر از جکوزی خود جهت مصارف درمانی استفاده می‌کنید کیفیت تصفیه باید از اولویت‌های شما باشد علاوه بر دستگاه‌های تصفیه آب می‌توانید از تکنولوژی‌های مختلف نیز استفاده کنید تا امنیت خود را به حداکثر برسانید در ادامه ما به بررسی کوتاه برخی از این تکنولوژي‌های تصفیه آب جکوزی می‌پردازیم:

 • سیسیتم‌های UV

با استفاده از یک لامپ UV در جکوزی آب تصفیه میشود و باعث حذف باکتری‌ها، ویروس‌ها و دیگر میکرو ارگانیز‌م‌ها می‌شود.

 • سیستم ازناسیون

در این روش برای حذف بو و طعم نامطلوب آب و همچنین نابود کردن باکتری‌ها و سایر میکرو ارگانیسم‌ها ازن به آب اضافه میکنند.

 • سیسیتم نانوفیلتراسیون

در این روش آب از یک فیلتر با منافذی به اندازه چند نانومتر عبور می‌کند که باعث می‌شود تا ذرات کوچکتر از ۰.۰۰۱ میکرون حذف شوند. این روش تمامی باکتری‌ها، میکروب‌ها مواد آلوده‌کننده و کربنات کلسیم را از آب حذف می‌کند.

 • تصفیه آب با هیدروژن

در این تکنولوژی از فرآیند الکترولیز آب استفاده می‌شود و یون‌های هیدروژن آب را جدا می‌کنند این یون ها به آب اضافه می‌شود و باعث افزایش میزان PH  می‌شود که هم باعث تصفیه آب می‌شود. و هم خاصیت درمانی آب جکوزی را بالا می‌برد و سلامت پوست و مو را بهبود می‌بخشد.

نکته‌ مهم در انتخاب سیستم تصفیه آب جکوزی

 • سعی کنید از سیستم‌های تصفیه آب با کیفیت بالا استفاده کنید تا آب بدون آلودگی باشد و خطری شما را تهدید نکند. نمایندگی دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا نوین ارائه کننده بهترین دستگاه های تصفیه آب خانگی برای شما عزیزان است.
 • از سیستم‌هایی با فیلتر‌های قابل شستوشو استفاده کنید تا در صورت نیاز به تمیز کردن بتوان به راحتی آن‌ها را شستوشو داد. ما در مقاله زمان و نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب، به طور کامل به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم که خواندن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
 • سیسیتم تصفیه آب جکوزی خود را بسته به نوع جکوزی و میزان استفاده و شرایط آب انتخاب کنید تا ظرفیت کافی برای تصفیه آب جکوزی شما را داشته باشد.
 • در نگهداری و تعمیر سیستم تصفیه خود کوشا باشید و به صورت منظم آن را فیلتر‌های آن را تمیز کنید تا تمیزی و کیفیت آب در جکوزی شما حفظ شود.
بیشتر بخوانید
دستگاه تصفیه آب خانگی قابل حمل چیست؟
آخرین مقالات
دسته بندی محصولات
فهرست