1. خانه
 2. بلاگ
 3. زمان و نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

زمان و نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

زمان و نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

زمان و نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی بسیار متفاوت است. عملکرد بهتر این دستگاه‌ها، با توجه به کارکرد فیلتر‌ها تعیین می‌شود. بنابراین باید فیلتر‌های دستگاه تصفیه آب را در زمان مشخصی تعویض کرد تا دستگاه بتواند با کارایی بالا، تصفیه‌سازی آب را به انجام برساند. در این مطلب درباره نحوه و زمان مناسب تعویض هر یک از فیلتر‌های این دستگاه‌ها توضیح خواهیم داد. برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی ارزان قیمت و با کیفیت از نمایندگی رسمی دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا نوین کلیک کنید.

اهمیت تعویض فیلتر‌ دستگاه تصفیه آب

فیلتر‌ دستگاه تصفیه آب با توجه به ساختار و جنسی که دارا هستند، قابلیت فعالیت در مدت زمان خاصی را دارند. تولید‌کنندگان این محصول برای راحتی کار، میزان حجم آبی که یک فیلتر می‌تواند تا پایان عمر مصرفی خود تصفیه نماید را مشخص می‌کنند. این کار باعث می‌شوند تا فیلتر‌ها در زمان اصلی خود تعویض شوند و تداخلی را در فعالیت فیلتر‌های دیگر به وجود نیاورند. این کار علاوه بر حفظ ایمنی دستگاه تصفیه آب، می‌تواند آبی سالم و خالص را ایجاد نماید. برای خرید فیلتر تصفیه آب با بهترین قیمت و کیفیت از نمایندگی رسمی آکوا نوین کلیک کنید.

بیشتر بخوانید
دستگاه تصفیه آب آمریکایی بهتر است یا تایوانی؟

انواع فیلتر‌ دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر‌هایی که در هر دستگاه تصفیه آب با برند‌های مختلف به کار رفته‌اند، از نظر عملکرد، متریال، نوع ساختار و جایگاه نصب دارای تفاوت‌های زیادی می‌باشند. در این بخش، شما را با انواع فیلتر‌ دستگاه تصفیه آب آشنا می‌کنیم. همچنین مقاله دستگاه تصفیه آب خانگی چیست، به شما اطلاعات زیادی را راجب این دستگاه‌ها می‌دهد که خواندن ان را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

انواع فیلتر‌ دستگاه تصفیه آب خانگی

 • فیلتر پروپیلن الیافی

این محصول به عنوان اولین فیلتر تصفیه آب شناخته می‌شود. دارای رنگ سفیدی است که به مرور زمان با تصفیه‌سازی آب به رنگ قهوه‌ای تبدیل می‌شود. کار اصلی این فیلتر جداسازی ذرات درشت آب تا سایز پنج میکرون است. این ذرات شامل گرد و خاک، گل، سنگریزه و املاح دانه درشت نظیر آهک می‌باشد. این فیلتر باید در زمان مشخصی تعویض شود تا آب تصفیه شده دارای طعم و بوی بدی نشود و کاملاً شفاف و بدون تهیه نشینی باشد.

 • فیلتر کربن اکتیو گرانول

این فیلتر به عنوان دومین فیلتر اصلی تصفیه آب است که از جنس کربن تولید شده است. این فیلتر در تمامی دستگاه‌های تصفیه آب به کار می‌رود و کار اصلی آن، جداسازی املاح کلری آب می‌باشد. در صورت افت کیفیت کارکردی این فیلتر، آب دچار املاح کلر می‌شود و سلامت پوست و مو را به خطر میاندازد. امروزه تمامی آب‌های لوله کشی شده برا ضدعفونی‌سازی، حاوی میزان معینی از کلر می‌باشند که باید در مرحله تصفیه‌سازی، کاملاً جداسازی شوند.

انواع-فیلتر‌-دستگاه-تصفیه-آب-خانگی

 • فیلتر کربن بلاک

فیلتر شماره سه انواع دستگاه‌ تصفیه آب، فیلتر کربن بلاک می‌باشد که وظیفه اصلی آن حذف کلر، کلرامین و انواع ذرات درشت تا سایز پنج میکرون می‌باشد. این فیلتر برای اطمینان از کارکرد اصلی فیلتر اول و دوم مورد استفاده قرار گرفته است و اهمیت بالایی از نظر عملکردی دارد. سیستم‌های اسمز معکوس و الترافیلتراسیون به کار رفته در دستگاه‌های مختلف تصفیه آب، از این محصول استفاده می‌کنند.

 • فیلتر ممبران

این فیلتر که گران‌ترین و مهم‌ترین فیلتر دستگاه‌های تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس هستند، در جایگاه چهارم فیلتر‌های اصلی قرار دارد. این فیلتر با استفاده از پمپ دستگاه، آب را از منافذ بسیار‌ریزی که دارد عبور می‌دهد. با عبور آب، یون‌های آب خالص از یون‌های ناخالصی آب، جدا می‌شوند و در نتیجه تصفیه‌سازی آب به صورت دقیق انجام می‌گیرد.

 • فیلتر پست کربن

این فیلتر در جایگاه پنجم می‌تواند آب را از هرگونه رنگ، طعم و بو ر‌ها سازد و آبی سالم و معدنی را در اختیار افراد قرار دهد. به این فیلتر، فیلتر آب شیرین کن نیز گفته می‌شود و وجود آن برای تصفیه‌سازی آب با انواع دستگاه‌ها، لازم و حیاتی است.

 • فیلتر مینرال

این فیلتر به عنوان ششمین فیلتر دستگاه‌های مدرن و آخرین فیلتر دستگاه‌های تصفیه آب شش مرحله می‌باشد که وظیفه بسیار مهمی را دارا است. انواع املاح مفید نظیر کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم و… توسط این فیلتر به آب تصفیه شده برگردانده می‌شود. این فیلتر از سنگ‌های دولومیت به تولید رسیده است که املاح دار کردن آب را به صورت اختصاصی انجام می‌دهد. بنابراین آگاهی از زمان تعویض این فیلتر برای سلامت بدن، بسیار مهم می‌باشد.

 • فیلتر آلکالین

این فیلتر، در جایگاه هفتم قرار دارد و در دستگاه‌های هفت مرحله‌ای تا دوازده مرحله‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول با قلیایی‌سازی آب، وظیفه خود را انجام می‌دهد. تنظیم پی اچ آب را برعهده دارد تا آب را از حالت اسیدی خارج کند گ، به واسطه مصرف آب قلیایی، پوست انسان مرطوب و شاداب خواهد شد.

 • فیلتر اکسیژن ساز

این فیلتر که در جایگاه هشتم فیلتر‌ها قرار دارد فقط برای فیلتر‌های هشت مرحله‌ای استفاده می‌شود. این فیلتر میزان اکسیژن موجود در آب تصفیه شده را افزایش می‌دهد. همچنین قابلیت آنتی باکتریال دارد و انواع ویروس، قارچ و باکتری‌هایی که در آب تصفیه شده با سایز نانویی وجود دارند را از بین می‌برد. این فیلتر، فیلتر سلامتی آب می‌باشد.

بیشتر بخوانید
دستگاه تصفیه آب خانگی چگونه کار میکند؟

چگونه زمان تعویض فیلتر‌ تصفیه آب را تشخیص دهیم؟

طبق اطلاعاتی که به دست آوردید فیلتر‌های باید در زمان خاصی با فیلتر جدید تعویض شوند. اما بسیاری از افراد از زمان اصلی تعویض آگاهی ندارند. لذا آنان می‌توانند با مشاهده بو و طعم نامطلوب آب، کاهش فشار آب و عدم شفافیت آب تصفیه شده، متوجه شوند که وقت تعویض فیلتر‌ها می‌باشد. اما اینکه چه فیلتری نیاز به تعویض دارد، باید بررسی شود. نمایندگی رسمی دستگاه تصفیه آب خانگی  آکوا نوین به شما انواعی از فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی با بهترین کیفیت و قیمت را ارائه می‌دهد.

زمان-تعویض-انواع-فیلتر‌-تصفیه-کننده-آب

زمان تعویض انواع فیلتر‌ تصفیه کننده آب

فیلتر‌های دستگاه تصفیه آب، با داشتن تنوع ساختار و کارکرد، دارای زمان مصرف و عمر مصرفی متفاوتی نیز هستند. در زیر زمان دقیق عمر مفید فیلتر‌ها بیان می‌شود که باید در پایان عمر مصرفی آن‌ها، تعویض فیلتر انجام گیرد.

 • فیلتر پروپیلن الیافی: هر چهار الی شش ماه
 • فیلتر کربن اکتیو گرانول: هر چهار الی شش ماه
 • فیلتر کربن بلاک: هر چهار الی شش ماه
 • فیلتر ممبران: بسته به مدل هر یک الی دو سال
 • فیلتر پست کربن: هر یک الی یک و نیم سال
 • فیلتر مینرال: هر یک الی یک و نیم سال
 • فیلتر آلکالین: هر یک الی یک و نیم سال
 • فیلتر اکسیژن ساز: هر یک الی یک و نیم سال

زمان تعویض فیلتر ممبران

فیلتر ممبران جزء دقیق‌ترین و کاربردی‌ترین فیلتر‌های مورد استفاده در دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس می‌باشد. این محصول در سه مدل طراحی و ساخته شده‌اند که هر یک از ساختار گوناگونی برخوردار هستند.

 • ممبران ۱۳ لایه آمریکایی

این فیلتر بسیار ریز بافت می‌باشد و سختی آب عبور داده شده از آن زیر عدد ۱۰۰ است. عمر مصرفی این فیلتر با عدم تعویض فیلتر‌های پایینی (فیلتر اول، دوم و سوم) کاهش پیدا می‌کند. عمر مصرفی آن به صورت کلی دو الی چهار سال می‌باشد.

 • ممبران ۱۱ لایه

این فیلتر نیز ریز بافت می‌باشد و سختی آب را در اعداد زیر ۱۰۰ نگه می‌دارد، اما تراکم آن به اندازه ممبران ۱۳ لایه نیست. عمر مفید این فیلتر یک الی دو سال می‌باشد.

 • ممبران ۱۱ لایه درشت بافت

این ممبران، کیفیت متوسطی دارد. تراکم منافذ ریز آن معمولی می‌باشد. به همین سبب عمر مصرفی کوتاهی را دارا است که باید هر یک سال مورد تعویض قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید
جدول عیب یابی دستگاه تصفیه آب خانگی

مراحل-تعویض-فیلتر-ممبران

مراحل تعویض فیلتر ممبران

مراحل اول و سوم به روش قبلی انجام می‌گیرد و از عدم ورود آب به مخزن و خالی بودن مخزن اطمینان حاصل می‌شود.

 1. شلنگ از ممبران جدا شود و کلگی آن باز شود.
 2. فیلتر جدید به روش درست جایگزین آن شود. (محل ورود و خروج فیلتر رعایت شود. )
 3. شیلنگ‌ها به ممبران وصل شود.
 4. شیر آب باز شود و دو بار مخزن پر و خالی گردد و در بار سوم استفاده شود.
 • زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای

در این دستگاه‌ها، فیلتر اول تا سوم، بعد از شش ماه تعویض می‌شود. فیلتر چهارم بعد از دو سال و فیلتر‌های پنجم تا ششم بعد از یک سال عوض می‌شوند.

 • زمان تعویض فیلتر تصفیه آب 7 مرحله ای

در این دستگاه‌ها، تا مرحله ششم به روش دستگاه شش مرحله‌ای انجام می‌گیرد اما فیلتر هفتم این دستگاه باید بعد از یک الی یک و نیم سال تعویض شود.

 • زمان تعویض فیلتر تصفیه آب 8 مرحله ای

فیلتر‌های اول تا هفتم این دستگاه باید طبق روش دستگاه هفت مرحله‌ای تعویض شوند. اما فیلتر هشتم این دستگاه بعد از یک الی یک و نیم سال تعویض می‌شود.

 • زمان تعویض فیلتر تصفیه آب سی سی کا

فیلتر‌های پرکاربرد موجود در بازار، فیلتر سی سی کا تایوانی می‌باشد. این محصولات از برند سی سی کا در حوزه دستگاه خانگی و صنعتی می‌باشد. تمامی فیلتر‌های این برند در زمان شش الی دو ساله مورد تعویض قرار می‌گیرند. برای خرید دستگاه تصفیه آب سی سی کا با بهترین قیمت و کیفیت از آکوا نوین کلیک کنید.

بیشتر بخوانید
چگونه سختی آب را بگیریم؟

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب سی سی کا

 • زمان تعویض فیلتر تصفیه آب سافت واتر

این برند تایوانی با عرضه انواع فیلتر‌های کاربردی دستگاه تصفیه آب خانگی، محبوبیت بسیار زیادی در بازار جهانی دارد. فیلتر‌های پایینی یا اول تا سوم این برند، هر شش ماه یکبار و فیلتر‌های دیگر آن هر یکسال عوض می‌شوند. نمایندگی رسمی آکوا نوین انواعی از دستگاه تصفیه آب سافت واتر را با بهترین قیمت و کیفیت ارائه می‌دهد که می‌توانید به خرید آن بپردازید.

چگونگی تعویض فیلتر‌ دستگاه تصفیه آب

فیلتر‌ها در نوع اصلی به دو نوع فیلتر‌های پایینی (فیلتر اول، دوم و سوم) و فیلتر‌های بالایی ( مینرال و پست کربن) تقسیم می‌شوند. بنابراین روش تعویض متفاوتی را دارا هستند.

چگونگی-تعویض-فیلتر‌-دستگاه-تصفیه-آب

 • نحوه تعویض فیلتر‌های پایینی تصفیه آب

برای این کار ابتدا باید شیر ورودی دستگاه تصفیه آب بسته شود و سپس ادامه مراحل به صورت زیر انجام گردد.

 1. شیر مخزن آبی رنگ بسته شود
 2. شیر برداشت آب باز شود تا آب مخزن تخلیه گردد.
 3. شیر میکس تصفیه آب باز شود.
 4. با استفاده از آچار، هوزینگ‌های فیلتر به صورت ساعتگرد، چرخانده و باز شوند و فیلتر از آن‌ها خارج شوند.
 5. قسمت داخلی هوزینگ شسته شده و کارتریج تمیز گردد.
 6. فیلتر‌ها در جای اصلی خود در هوزینگ قرار بگیرند.
 7. شیلنگ ورودی به ممبران را جدا شود، شیر آب باز شود تا دستگاه مقداری کار کند و از نبود آب سیاه در دستگاه اطمینان حاصل شود.
 • نحوه تعویض فیلتر‌ های بالایی تصفیه آب

مراحل اول تا سوم، مانند روش بالایی انجام می‌شود تا آبی داخل مخزن و ورودی نباشد و سپس باقی مراحل به شکل زیر می‌باشد:

 1. شلنگ‌های متصل به این دو فیلتر را جدا کنید و بست‌های آن را باز کنید.
 2. فیلتر‌های جدید را جایگزین کرده و شلنگ‌ها را در جایگاه اصلی وصل کنید.
بیشتر بخوانید
دستگاه تصفیه آب برقی چیست؟

تعویض اصولی فیلتر‌ دستگاه تصفیه آب چگونه است؟

شما با آموزش‌های این مطلب، می‌توانید تعویض فیلتر‌های اصلی تصفیه آب را به راحتی انجام دهید. اما برای افرادی که مبتدی می‌باشند، در انجام مراحل تعویض و دقت کار ممکن است دچار اشتباهات زیادی می‌شوند که به سیستم اصلی دستگاه آسیب بزند. در این صورت می‌توانید از کارشناسان اصلی برای تعویض انواع این فیلتر‌ها کمک بگیرید. تعویض فیلتر ممبران، دقت بی‌نهایتی را می‌طلبد که بهتر است ارائه کار توسط کارشناس مجرب انجام بگیرد.

آخرین مقالات
دسته بندی محصولات
فهرست