1. خانه
 2. بلاگ
 3. دستگاه تصفیه آب خانگی چگونه کار میکند؟

دستگاه تصفیه آب خانگی چگونه کار میکند؟

عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی

آب آشامیدنی سالم یکی از اساسی‌ترین نیازهای بشر برای حفظ سلامتی و شادابی است. با افزایش آلودگی‌های محیط زیست کیفیت آب آشامیدنی در بسیاری از مناطق به شدت کاهش یافته است. عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی به عنوان راه‌حلی برای این مشکل محسوب می‌شود. دستگاه با استفاده از روش‌های مختلف تصفیه آلاینده‌ها و ناخالصی‌های آب را حذف می‌کند و آب سالم و گوارا به شما ارائه می‌دهد.

اگر شماهم از این دستگاه استفاده می‌کنید، ممکن است درباره روش کار این دستگاه کنجکاو شده باشید. در این مقاله به بررسی روش کار تصفیه آب خانگی می‌پردازیم و مراحل مختلف تصفیه آب خانگی به زبان ساده شرح می‌دهیم. برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت از نمایندگی رسمی دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا نوین کلیک کنید.

معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی ، از قطعات زیادی تشکیل شده است، در ادامه به معرفی این قطعات می‌پردازیم: اما قبل از آن پیشنهاد می‌کنیم، مقاله بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را بخوانید.

 1. شیر تصفیه آب
 2. پمپ دستگاه تصفیه آب
 3. شاسی دستگاه تصفیه آب خانگی
 4. ترانس دستگاه تصفیه آب خانگی
 5. شلنگ دستگاه تصفیه آب خانگی
 6. هوزینگ دستگاه تصفیه آب خانگی
 7. شیر برقی دستگاه تصفیه آب خانگی
 8. مخزن تحت فشار تصفیه آب خانگی
 9. شیر ورودی دستگاه تصفیه آب خانگی
 10. گیج فشار روغنی دستگاه تصفیه آب خانگی
 11. هوزینگ ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی
 12. فیلتر مرحله اول تا هفتم دستگاه تصفیه آب خانگی
 13. شیر های پرشر و لو پرشر دستگاه تصفیه آب خانگی
 14. اتصالات پلاستیکی کوئیک فیتینگ دستگاه تصفیه آب خانگی
بیشتر بخوانید
دستگاه آب شیرین کن کشاورزی چیست؟

{ اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب ارزان قیمت را دارید، نمایندگی رسمی آکوا نوین بهترین گزینه برای شما است.}

معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

نحوه عملکرد قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

همانطور که گفته شد، دستگاه تصفیه آب خانگی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه‌ای خاص در تصفیه آب و ارتقای کیفیت آن دارند. در ادامه به معرفی برخی از این قطعات و نحوه عملکرد آن‌ها می‌پردازیم. بعد از خواندن این مطلب، اگر به طور کامل نحوه عملکرد این دستگاه را متوجه نشدید، ما در مقاله آموزش نصب دستگاه تصفیه آب خانگی، به طور جامع به راهنمایی شما عزیزان پرداخته‌ایم.

 • سه راه استیل

این قطعه که به شیر ورودی آب متصل می‌شود، آب را به سمت دستگاه تصفیه هدایت می‌کند. جنس استیل آن تضمین می‌کند که در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم باشد.

 • فیلتر الیافی

این فیلتر مانند یک صافی ظریف عمل می‌کند و ذرات معلق، شن و ماسه، گل و لای و زنگ لوله‌ها تا 5 میکرون را از آب حذف می‌کند.

 • فیلتر کربن گرانول

این فیلتر با دانه‌های سیاه و فعال خود، طعم و بوی نامطبوع کلر و سایر آلاینده‌های شیمیایی را از آب حذف می‌کند و طعم دلپذیری به آن می‌بخشد.

 • فیلتر کربن بلاک

این فیلتر ذرات ریز و آلاینده‌های شیمیایی را از آب تصفیه می‌کند و به ارتقای کیفیت آن کمک می‌کند.

 • محفظه ممبران

محفظه ممبران فضایی امن و محافظت شده برای فیلتر ممبران است و از آن در برابر آسیب‌های فیزیکی محافظت می‌کند.

 • فیلتر پست کربن

این فیلتر طعم و بوی ناخوشایند آب را از بین می‌برد و به آن طعم و بوی تازگی می‌بخشد.

 • فیلتر مینرال
بیشتر بخوانید
دستگاه تصفیه آب چه چیزی را جدا می‌ کند؟

این فیلتر املاح مفید و ضروری مانند کلسیم و منیزیم را به آب تصفیه شده اضافه می‌کند.

فیلتر مینرال

 • لو پرشر

این قطعه در صورت افت فشار آب ورودی، مدار برق دستگاه را قطع می‌کند تا از آسیب به سایر قطعات جلوگیری کند.

 • شیر چهار طرفه

این قطعه وظیفه هدایت آب به سمت فیلترها، ممبران و مخزن را بر عهده دارد.

 • پمپ

پمپ با افزایش فشار آب، عبور آن از ممبران را امکان پذیر می‌کند.

 • فیلتر ممبران

این فیلتر با دقت بسیار بالا (حدود 0.0001 میکرون) املاح مضر، فلزات سنگین، میکروب و ویروس‌ها را از آب جدا می‌کند.

 • چک ولو

این قطعه از برگشت آب تصفیه شده به سمت فیلترها و آلودگی آب در مقابل پساب جلوگیری می‌کند.

 • فلو

این وسیله برای تنظیم میزان جریان آب و جلوگیری از هدر رفتن آن استفاده می‌شود.

 • شیر بای پس

این شیر برای شستشوی فیلتر ممبران و افزایش طول عمر آن ضروری است.

نحوه عملکرد قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

روش کار دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی، آب آشامیدنی لوله کشی را تصفیه و پاکسازی می‌کند تا آبی سالم و گوارا را به شما ارائه دهد. این دستگاه از مراحل مختلفی برای تصفیه آب استفاده می‌کند که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

 • حذف املاح درشت

در این مرحله، آب از فیلتر الیافی عبور می‌کند و املاح درشت مانند شن و ماسه، گل و لای و ذرات معلق از آن جدا می‌شوند. این کار از رسوب املاح در دستگاه و گرفتگی شلنگ‌ها جلوگیری می‌کند.

 • حذف کلر و مواد شیمیایی

آب پس از عبور از فیلتر الیافی، وارد دو فیلتر کربنی می‌شود. این فیلترها کلر، طعم و بوی نامطبوع آب و سایر مواد شیمیایی را از بین می‌برند.

 • تصفیه نهایی با ممبران
بیشتر بخوانید
دستگاه تصفیه آب خانگی برای درمان سنگ کلیه

در این مرحله، آب با فشار بالا از فیلتر ممبران عبور می‌کند. ممبران قادر است آلاینده‌های بسیار ریز مانند نیترات، نیتریت، آرسنیک و آلومینیوم را از آب حذف کند.

تصفیه نهایی با ممبران

 • شیرین سازی و تصفیه طعم و بو

آب تصفیه شده توسط ممبران، طعم و بو ندارد. به همین دلیل، از فیلتر پست کربن برای شیرین سازی و تصفیه طعم و بوی آب استفاده می‌شود.

 • اضافه کردن املاح مفید

فیلتر مینرال املاح مفید مانند کلسیم و منیزیم را به آب اضافه می‌کند تا آب آشامیدنی طعم و مزه طبیعی خود را حفظ کند.

 • قلیایی کردن آب

فیلتر آلکالاین آب را قلیایی یونیزه می‌کند. آب قلیایی خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و می‌تواند به سلامتی بدن کمک کند.

 • مخزن ذخیره

آب تصفیه شده در مخزن ذخیره نگهداری می‌شود تا در زمان نیاز به مصرف برسد.

 • کارایی فشارسنج تصفیه آب خانگی

فشار سنج یا گیج فشار، یکی از قطعات حیاتی در دستگاه تصفیه آب خانگی است که وظایف متعددی را بر عهده دارد. این قطعه نه تنها اطلاعات مربوط به فشار آب را نمایش می‌دهد، بلکه در حفاظت از دستگاه، تنظیم فشار آب و عیب یابی آن نیز نقش بسزایی دارد.

 • نمایش فشار آب

فشار سنج اطلاعات مربوط به فشار آب در ورودی و خروجی دستگاه را به شما ارائه می‌دهد. این اطلاعات برای بررسی عملکرد صحیح دستگاه و عیب یابی آن بسیار حائز اهمیت است. نظارت دائمی بر فشار آب و استفاده از فشار سنج، گامی مهم در حفظ عملکرد بهینه دستگاه محسوب می‌شود.

 • حفاظت از دستگاه

فشار سنج می‌تواند در صورت بالا یا پایین بودن بیش از حد فشار آب، مدار برق دستگاه را قطع کند و از آسیب دیدن سایر قطعات جلوگیری کند. به همین دلیل، نظارت و بازبینی دوره‌ای فشار سنج برای حصول اطمینان از عملکرد صحیح آن و جلوگیری از بروز خسارات احتمالی ضروری است.

 • تنظیم فشار آب
بیشتر بخوانید
تفاوت دستگاه های تصفیه آب چیست؟

در برخی از سیستم‌ها و تجهیزات، امکان تنظیم فشار آب خروجی با استفاده از شیرها وجود دارد. با تنظیم این شیرها می‌توانید فشار آب خروجی را به دلخواه خود تنظیم کنید و از هدر رفتن آب جلوگیری کنید.

 • کمک به عیب یابی

با توجه به عدد نشان داده شده توسط فشار سنج می‌توان به وجود مشکلاتی در دستگاه پی برد. به عنوان مثال، می‌توان از آن برای تشخیص گرفتگی فیلترها، نقص پمپ، نشتی در سیستم، رسوب گرفتگی ممبران یا خرابی شیر برقی استفاده کرد.

اهمیت خرید دستگاه تصفیه کننده آب خانگی

ممکن است فکر کنید که آب آشامیدنی پس از عبور از تصفیه‌خانه‌ها کاملاً سالم و بی‌خطر است، اما واقعیت این است که استانداردهای تصفیه آب در تمام کشورها ایده‌آل نیستند. فرآیند تصفیه آب در تصفیه‌خانه‌ها تا حدی انجام می‌شود که معیارهای داخلی و بین‌المللی آن کشور را برآورده کند، اما این معیارها ممکن است به طور کامل سلامت آب را تضمین نکنند.

علاوه بر این، لوله‌های انتقال آب شهری نیز می‌توانند کیفیت آب را تحت تاثیر قرار دهند و آلاینده‌های مضری به آن اضافه کنند. با توجه به این مشکلات، لازم است که برای تصفیه آب آشامیدنی در منزل اقداماتی انجام دهیم. یکی از آسان‌ترین و کارآمدترین روش‌ها برای این کار، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است.

{ ما در مقاله راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی، به طور کامل به راهنمای شما عزیزان در خرید این دستگاه پرداخته ایم که خواندن آن را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم.}

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی با استفاده از روش‌های مختلفی مانند فیلتراسیون، اسمز معکوس و اشعه فرابنفش، آلاینده‌ها، میکروب‌ها و مواد شیمیایی مضر را از آب حذف می‌کنند و آب آشامیدنی سالم و با کیفیتی را در اختیار شما قرار می‌دهند. با استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی می‌توانید از سلامت خود و خانواده‌تان اطمینان حاصل کنید و از طعم و بوی دلپذیر آب آشامیدنی لذت ببرید.

بیشتر بخوانید
آموزش نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

جمع بندی

در انتخاب دستگاه تصفیه آب، ابتدا باید کیفیت آب منطقه‌ای خود را شناسایی کرده و آزمایش آب خانه‌تان را انجام دهید تا بتوانید دستگاهی را انتخاب کنید که بهترین عملکرد را در حذف آلاینده‌های موجود داشته باشد. همچنین باید ظرفیت دستگاه را بر اساس نیاز روزانه خود انتخاب کرده و به برند و خدمات پس از فروش آن توجه کنید. نمایندگی رسمی دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا نوین بهترین گزینه برای خرید دستگاه تصفیه کننده آب می‌باشد.

برندهای معتبر عموماً خدمات پس از فروش قوی دارند و ارائه گارانتی و ضمانت محصول می‌تواند از اطمینان شما در استفاده موثر از دستگاه اطمینان حاصل کند. همچنین قبل از خرید، فضای مناسب برای نصب دستگاه را در نظر بگیرید تا به بهترین نحو از آن استفاده کنید.

آخرین مقالات
دسته بندی محصولات
فهرست