1. خانه
 2. بلاگ
 3. چگونه سختی آب را بگیریم؟

چگونه سختی آب را بگیریم؟

سختی آب

سختی آب، از مباحث بسیار مهمی است که علاوه بر طب مدرن و سنتی، مورد توجه صنایع شیمیایی، کشاورزی و… نیز قرار گرفته است. برای استفاده ار آب سالم‌تر باید سختی آب متعادل شود. برای این کار روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه ۱۰ روش مهم و کاربردی برای حذف سختی آب بالا معرفی می‌گردد که می‌تواند برای صنایع و مصارف خانگی مورد استفاده قرار بگیرند.برای خرید دستگاه تصفیه آب ارزان قیمت با بهترین کیفیت از نمایندگی رسمی دستگاه تصفیه آب آکوا نوین کلیک کنید.

سختی آب چیست؟

آب‌های زیر زمینی، آب‌های چشمه و آب لوله کشی شده، دارای مقادیر بالایی از کلسیم و منیزیم می‌باشند. این املاح اگر در داخل آب از میزان معینی بالاتر بروند، آب را دچار سختی می‌کنند. البته املاح زیادی نظیر آهن منگنز، روی و آلومینیوم نیز در آب با میزان بالایی موجود می‌باشند که این املاح نیز منجر به سختی بالای آب می‌شوند. هرچقدر میزان سختی آب بیشتر باشد، رسوب‌گیری لوله و تجهیزاتی آبی بیشتر می‌شود. قبل از خواندن ادامه مطلب، شما را به خواندن مقاله دستگاه تصفیه آب خانگی چیست برای اطلاع بیشتر از نحوه کارکرد این دستگاه تصفیه آب خانگی پیشنهاد می‌کنم.

بیشتر بخوانید
اثرات آهن در آب آشامیدنی بر بدن

چگونه سختی آب را اندازه بگیریم؟

اندازه‌گیری سختی آب امری است که برای بسیاری از فعالیت‌های شیمیایی و صنعتی لازم می‌باشد. در اندازه‌گیری سختی آب، ابتدا میزان املاح سخت را بررسی می‌کنند و در آخر میزان کلسیم موجود در آب را اندازه می‌گیرند. برای بررسی میزان سختی آب به صورت بصری، صابون را در آب حل می‌کنند. در آب‌های دارای سختی بالا، صابون به سختی و کم در آب حل می‌شود.

چگونه-سختی-آب-را-اندازه-بگیریم؟

میزان سختی آب استاندارد

در بیانیه سازمان بهداشت جهانی، وجود مقداری از املاح سخت در آب آشامیدنی مجاز شمرده شده است. از این رو در جدولی که برای میزان سختی آب ارائه شده است، سختی آب مجاز در اعداد ۳۰ تا ۱۰۰ می‌باشد. به عبارتی میزان سختی آب بالای ۱۰۰، استفاده از روش‌های مختلف برای کاهش آن را ضروری می‌سازد.

نحوه رفع سختی آب آشامیدنی

سختی آب، باید تا حد مجازی با روش‌های مختلف پایین آورده شود. این کار می‌تواند هم برای صنایع دارویی و شیمیایی مهم باشد و هم آب شرب سالمی را برای افراد به وجود می‌آورد. در ادامه ده روش کاربردی برای کاهش سختی آب بیان می‌شود.

 • جوشاندن آب

یکی از راه‌های ساده و ابتدایی برای کاهش سختی آب، جوشاندن آن است. این کار توسط بسیاری از خانوار‌ها در منزل انجام می‌شود اما طبق تحقیقات به عمل آمده، تأثیر بالایی در کاهش سختی آب ندارد.

 • استفاده از مواد شیمیایی

بسیاری از صنایع برای حذف سختی آب مصرفی، از طریق راهکار شیمیایی سختی آب را کاهش می‌دهند. برای این کار مقداری کربنات سدیم با توجه به حجم آب، به آب اضافه می‌شود که این کار می‌تواند سختی آب را به میزان زیادی پایین بیاورد. در مرحله آخر، آب مصرفی با گذر از صافی خاص، قابل استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید
علت صدای زیاد دستگاه تصفیه آب چیست؟

نحوه-حذف-سختی-آب-آشامیدنی

 • رزین سختی گیر

یکی از راه‌های مؤثر و البته پرهزینه برای کاهش سختی آب، استفاده از راهکار رزین سختی گیر می‌باشد. در این روش از دستگاه دیونایزر که دارای دو قطعه آنیون و کاتیون می‌باشد استفاده می‌شود. قطعه آنیون این دستگاه املاح سیلیکات و سولفات آب را به خود جذب می‌کند. همچنین قطعه کاتیون نیز با جذب منیزیم و کلسیم، سختی آب را به صورت کنترل شده پایین می‌آورند.

 • روش اختلاط

این روش که ساده‌ترین روش برای این کار است، نتیجه چندان مطلوبی ندارد و صرفاً برای صنایع خاص استفاده می‌شود. در این روش آب سختی بالا را با آب بدون سختی ترکیب می‌کنند تا درجه سختی آب به طور میانگین پنجاه درصد کاهش پیدا نماید.

 • روش الکترونیکی

در این روش از فرکانس‌های خاص استفاده می‌کنند که این فرکانس‌ها در جریان عبوری آب آزادسازی می‌شوند و مانع از ایجاد رسوبات املاحی می‌گردد. در این صورت داخل لوله‌ها و بستر‌های جریان آب، هیچ رسوبی تشکیل نمی‌شود و املاح به صورت کامل در ترکیبات آب باقی می‌مانند.

 • روش الکترولیتی

در این روش نیز از دستگاه الکترولیت بهره گرفته می‌شود. دو عدد فلز روی و مس عوامل اصلی برای کاهش رسوب‌بندی در لوله‌های آب می‌شود. در این روش، یون‌های این فلزات وارد جریان آب می‌شوند و با جذب و دفع یونی مانع از تشکیل رسوب می‌شوند. این کار برای آغاز عملیات، نیاز به هزینه بالایی دارد اما به علت کاهش هزینه نگهداری، می‌تواند بهترین روش برای صنایع باشد.

 • روش مغناطیسی

در این روش با آزادسازی نیروی مغناطیس به جریان آب، مانند نیروی الکترونیکی، از تشکیل رسوب ناشی از املاح در آب جلوگیری به عمل آورده می‌شود. این روش با توجه به نتیجه‌ای که به جا گذاشته است، در حذف کامل سختی آب ناموفق می‌باشد.روش-مغناطیسی-برای-رفع-سختی-آب

 • روش تبادل یونی

در این روش فلزاتی با یون مثبت به جریان آب اضافه می‌شوند که املاح دارای یون منفی را جذب نماید و سختی آب را از این طریق کاهش دهد. هزینه استفاده از این روش بسیار بالا می‌باشد.

 • روش اسمز معکوس

این روش که یکی از مؤثرترین روش‌های کاهنده سختی آب در حال حاضر می‌باشد توانسته است توجه بسیاری از صنایع را جذب کند. در این سیستم از فیلتر ممبران استفاده می‌شود که آب با فشار بالا از فیلتر عبور می‌کند و با جریان یونی، املاح سخت آب جداسازی می‌گردد. برای اطلاع بیشتر از این روش حتما مقاله دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید
دستگاه تصفیه آب خانگی چگونه کار میکند؟

دستگاه تصفیه آب و حذف سختی آب

در بسیاری از مدل‌های جدید دستگاه تصفیه آب، از سیستمی استفاده می‌شود که در کنار حذف ناخالصی‌های مضر آب، املاحی که منجر به سختی بالای آب می‌باشند را حذف می‌کند. سیستم اسمز معکوس از سیستم‌های مورد استفاده در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی می‌باشد.

روش اقتصادی برای کاهش سختی آب

بسیاری از صنایع برای انجام فعالیت تولیدی و… نیاز به آبی با سختی معمولی دارند. این صنایع بهتر است دو مقوله هزینه و درصد کارایی این روش‌ها را در نظر بگیرند و طبق بودجه و نوع آب مصرفی، انتخاب لازم را داشته باشند.

کدام روش برای مصارف خانگی مناسب است؟

اما برای مصارف خانگی، لازم است که آسان‌ترین روش برای این کار انتخاب شود. برای کاهش سختی آب توصیه می‌شود که حتماً از دستگاه‌های تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس استفاده گردد. این محصولات با انواع برند و مدل در بازار عرضه شده‌اند که هر یک از قیمت فروش خاصی برخوردار است. متقاضیان می‌توانند با درنظر گرفتن نوع بودجه و میزان حجم مصرفی آب خود در شبانه روز، نوع مناسبی از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس را تهیه کنند. نمایندگی رسمی دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا نوین بهترین دستگاه تصفیه آب را برای شما عزیزان با بهترین قیمت وکیفیت ارائه می‌دهد.

آخرین مقالات
دسته بندی محصولات
فهرست