1. خانه
 2. بلاگ
 3. تفاوت آب معدنی و آب آشامیدنی تصفیه شده

تفاوت آب معدنی و آب آشامیدنی تصفیه شده

آب معدنی و آب آشامیدنی تصفیه شده

تفاوت آب معدنی و آب آشامیدنی تصفیه شده، سوالی که ممکن است برای شما نیز پیش بیاید. در دنیای امروزی، دسترسی به آب آشامیدنی سالم و عاری از آلودگی به دغدغه‌ای مهم برای انسان‌ها تبدیل شده است. افزایش جمعیت، تغییر شیوه زندگی و آلودگی‌های زیست‌محیطی، چالش‌های متعددی را در مسیر تامین آب سالم ایجاد کرده‌اند.

{اگر قصد به خرید دستگاه تصفیه آب خانگی را دارید، نمایندگی رسمی آکوا نوین بهترین گزینه برای شما است.}

در این میان، دو راه حل متداول برای رفع این مشکل وجود دارد: استفاده از دستگاه تصفیه آب و مصرف آب معدنی. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که کدامیک از این دو روش، انتخابی ایده‌آل‌تر برای سلامتی ما خواهد بود؟ در ادامه به بررسی مزایا و معایب هر دو روش می‌پردازیم تا در انتخابی آگاهانه به شما کمک کنیم. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دستگاه تصفیه آب هستید، حتما مقاله دستگاه تصفیه آب خانگی چیست را مطالعه کنید.

مقایسه آب معدنی و آب آشامیدنی تصفیه شده

آب آشامیدنی تصفیه شده در طی فرآیندی دقیق با استفاده از فیلترها و دستگاه‌های تصفیه صنعتی، از ناخالصی‌ها و آلاینده‌ها پاک می‌شود. این فرآیند منجر به حذف املاح و مواد معدنی موجود در آب نیز می‌شود. آب معدنی از چشمه‌های طبیعی با مواد معدنی خاص استخراج می‌شود و به دلیل عدم نیاز به تصفیه عمیق، طعم و مزه منحصر به فردی دارد. تفاوت اصلی این دو نوع آب در میزان املاح و مواد معدنی آنهاست. آب آشامیدنی تصفیه شده به دلیل تصفیه عمیق، املاح کمتری دارد، در حالی که آب معدنی به طور طبیعی غنی از مواد معدنی است.

{ اگر علاقه‌مند به نوشیدن آب تصفیه شده هستید، حتما نیاز به دستگاه تصفیه آب خانگی دارید، اما برای خرید آن ممکن است نیاز به یک راهنمای جامع و کاملی را داشته باشید که ما خواندن مقاله راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی را پیشنهاد می‌کنیم.}

بیشتر بخوانید
بهترین نمایندگی دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران

متخصصان به طور کلی مصرف دائمی آب آشامیدنی تصفیه شده را به دلیل کمبود املاح و مواد معدنی توصیه نمی‌کنند. از طرف دیگر، مصرف روزانه آب معدنی به دلیل وجود املاح زیاد، می‌تواند برای برخی افراد مضر باشد. راه حل مناسب، استفاده متعادل از هر دو نوع آب است. آب آشامیدنی تصفیه شده برای رفع نیاز روزانه به آب و آب معدنی برای تامین املاح و مواد معدنی مورد نیاز بدن، به طور گاه به گاه، می‌تواند مفید باشد.

تفاوت آب معدنی و آب آشامیدنی تصفیه شده

مزایای استفاده از آب تصفیه شده

عواملی که هنگام تصمیم‌گیری بین آب تصفیه شده و آب معدنی باید در نظر گرفته شوند، شامل سلامت، عطر و طعم، هزینه، و تأثیر زیست محیطی می‌شوند. در زیر به مزایا و معایب آب تصفیه شده پرداخته خواهد شد. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر راجب مزایا هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مزایای نوشیدن آب تصفیه شده را مطالعه کنید.

 • سلامت پوست

نوشیدن آب تصفیه شده به آبرسانی پوست و شادابی آن کمک می‌کند. کم آبی بدن می‌تواند منجر به خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شود. نوشیدن آب کافی به حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از این مشکل کمک می‌کند. نوشیدن آب تصفیه شده به دفع سموم از بدن و از بین بردن کدری پوست کمک می‌کند.

 • سلامت مو

کم آبی بدن می‌تواند یکی از عوامل ریزش مو باشد. نوشیدن آب کافی به حفظ سلامت مو و جلوگیری از ریزش آن کمک می‌کند. مصرف آب تصفیه شده به تقویت مو و جلوگیری از شکنندگی آن کمک می‌کند. آب تصفیه شده با افزایش گردش خون در پوست سر، به رشد موها کمک می‌کند.

 • هضم غذا

آب تصفیه شده به هضم غذا و جذب مواد مغذی کمک می‌کند. نوشیدن آب کافی به تجزیه مواد غذایی بزرگ و پیچیده کمک می‌کند تا به راحتی توسط بدن هضم شوند. کم آبی بدن می‌تواند منجر به یبوست و مشکلات گوارشی دیگر شود. نوشیدن آب کافی به نرم شدن روده ها و دفع راحت مواد زائد کمک می‌کند.

 • سم زدایی بدن

آب تصفیه شده به سم زدایی بدن و دفع سموم از طریق کلیه‌ها کمک می‌کند. نوشیدن آب کافی برای عملکرد صحیح کلیه ها و حفظ سلامتی آنها ضروری است. آب تصفیه شده عاری از سموم و ناخالصی ها است، بنابراین می‌تواند به طور موثرتری به سم زدایی بدن کمک کند.

 • حذف آلاینده های موجود در آب لوله کشی
بیشتر بخوانید
دستگاه تصفیه آب خانگی آپارتمان

آب تصفیه شده عاری از آلاینده‌ها و ناخالصی‌های مضری است که ممکن است در آب لوله کشی یافت شوند. این آلاینده‌ها می‌توانند شامل آرسنیک، سرب، مس، کلیفرم، آفت کش‌ها و علف کش‌ها باشند. منشا منابع آب متفاوت است و برخی مناطق بیشتر در معرض خطر این نوع آلاینده ها هستند. سن و کیفیت سیستم لوله کشی نیز می‌تواند بر کیفیت آب تاثیر بگذارد. خوردگی لوله‌ها، به خصوص در لوله‌های سربی، می‌تواند منجر به آلودگی آب آشامیدنی شود. آلاینده های موجود در آب برای همه مضر هستند، اما نوزادان، زنان باردار و افراد با سیستم ایمنی ضعیف بیشتر در معرض خطر هستند.

{هنگامی که مزایا و معایب این دستگاه تصفیه آب را خواندید، شاید در خریدن این دستگاه دچار تردید شوید، که ما مقاله دستگاه تصفیه آب بخریم یا نخریم را به شما پیشنهاد می‌کنیم، این مقاله راهنمای جامعی برای شما در این راستا خواهد بود.}

مزایای-استفاده-از-آب-تصفیه-شده

معایب استفاده از آب تصفیه شده

در حالی که استفاده از آب تصفیه مزایای بسیاری دارد، معایبی نیز وجود دارد که باید قبل از نصب دستگاه تصفیه آب خانگی در نظر گرفته شوند. به غیر از این موارد یکی دیگر از معایب دستگاه تصفیه آب خانگی، صدای زیاد آن است که ما برای رفع این مشکل مقاله‌ای با عنوان علت صدای زیاد دستگاه تصفیه آب چیست را تهیه کرده‌ایم که خواندن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 •  حذف مواد معدنی

برخی از دستگاه‌های تصفیه آب، به خصوص دستگاه‌های مبتنی بر اسمز معکوس، می‌توانند مواد معدنی مفید مانند کلسیم و منیزیم را از آب حذف کنند. کمبود مواد معدنی می‌تواند به مشکلات سلامتی مانند پوکی استخوان و کمبود منیزیم منجر شود.

 • افزایش اسیدیته

تصفیه آب می‌تواند باعث افزایش اسیدیته آب شود. آب اسیدی می‌تواند به مرور زمان به مینای دندان آسیب برساند و خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد.

 • هزینه

خرید و نگهداری دستگاه‌های تصفیه آب می‌تواند پرهزینه باشد. تعویض فیلترها به طور منظم ضروری است و می‌تواند هزینه اضافی ایجاد کند.

 • مصرف انرژی

برخی از دستگاه‌های تصفیه آب، به خصوص دستگاه‌های اسمز معکوس، برای کار به برق نیاز دارند. این می‌تواند مصرف انرژی را در خانه شما افزایش دهد.

معایب استفاده از آب تصفیه شده

مزایای استفاده از آب معدنی

آب معدنی نیز مانند آب تصفیه، مزایا و معایبی دارد که در ادامه به توضیح بیشتر در خصوص آن خواهیم پرداخت.

 • سلامت آب
بیشتر بخوانید
دستگاه تصفیه آب پرورش ماهی چیست؟

در حالی که تصور می‌شود آب معدنی سالم‌تر از آب تصفیه شده باشد، اما فرآیند تصفیه در بطری‌های آب معدنی می‌تواند منجر به کاهش مواد معدنی ضروری آن شود. از سوی دیگر، دستگاه‌های تصفیه آب، این مواد معدنی را حفظ می‌کنند. علاوه بر این، وجود پلاستیک در بطری‌های آب معدنی، نگرانی‌هایی را در مورد سلامت آب ایجاد کرده است. مطالعات نشان می‌دهد که بطری‌های آب معدنی ممکن است حاوی میکروپلاستیک باشند، که میزان آن دو برابر آب لوله کشی است.

این آلودگی می‌تواند ناشی از فرآیند بسته بندی باشد و اثرات مخربی بر سلامت انسان داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که میکروپلاستیک‌ها مشابه مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز عمل می‌کنند و می‌توانند بر متابولیسم، تولید مثل، استرس اکسیداتیو و سایر فاکتورهای حیاتی در انسان، حیوان و محیط زیست دریایی تأثیر منفی بگذارند. بنابراین، اگرچه آب معدنی فوایدی دارد، اما مصرف آب تصفیه شده به دلیل حفظ مواد معدنی و عدم وجود پلاستیک، می‌تواند انتخابی سالم‌تر باشد.

 • طعم و مزه آب معدنی و آب تصفیه شده

برخی افراد طعم آب معدنی را ترجیح می‌دهند، اما مطالعات نشان می‌دهد که اکثر مردم تفاوتی بین طعم آب تصفیه شده و آب معدنی حس نمی‌کنند. طعم آب معدنی به منبع آن بستگی دارد. آب‌های زیرزمینی یا چشمه‌های تازه طعم متفاوتی نسبت به سایر منابع دارند. انتخاب آب معدنی گاهی به دلیل طعم دلخواه آن، مانند آب گازدار یا طعم‌دار، است.

برندهای مختلف برای جذب مشتری، آب‌های طعم‌دار با اسانس مرکبات یا توت فرنگی تولید می‌کنند. مصرف مداوم آب گازدار و طعم‌دار به جای آب سالم می‌تواند در درازمدت خطرناک باشد. در نظر داشته باشید که آب تصفیه شده می‌تواند طعم بهتری نسبت به آب معدنی داشته باشد، و به طور کلی، انتخابی سالم‌تر و مقرون به صرفه‌تر است.

 • هزینه و راحتی آب معدنی و آب تصفیه شده

بررسی‌ها نشان می‌دهد که هزینه آب معدنی چندین برابر بیشتر از آب تصفیه شده و دستگاه تصفیه آب است. با وجود این، بسیاری از مردم به جای خرید دستگاه تصفیه و صرف هزینه یک‌باره، به طور مداوم آب معدنی می‌خرند. یکی از دلایل این انتخاب، سهولت دسترسی به آب معدنی در هر مکان است، به خصوص در شرایطی که دسترسی به شیر آب یا دستگاه تصفیه وجود ندارد. با وجود سهولت دسترسی، انتخاب آب تصفیه شده به دلیل هزینه کمتر و فواید سلامتی، در درازمدت انتخابی به صرفه‌تر و عاقلانه‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
آموزش نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

مزایای استفاده از آب معدنی

معایب استفاده از آب معدنی

آب معدنی علاوه بر مزایایی که دارد دارای یکسری معایب نیز هست که عبارتند از :

 • اثرات مخرب زیست محیطی آب معدنی

تحقیقات نشان می‌دهد که بطری سازی، حمل و نقل و دفع بطری‌های پلاستیکی آب معدنی، اثرات مخربی بر محیط زیست دارد. رها کردن بطری‌ها در طبیعت، هنگام تخریب و تجزیه، مواد سمی را آزاد می‌کند. برخی افراد با استفاده مجدد از بطری‌ها سعی در کاهش این اثرات دارند، اما این کار می‌تواند خطراتی مانند رشد باکتری و نفوذ سموم به آب را به همراه داشته باشد.

 • محتوای آب معدنی

آب معدنی با سطوح بالای کلسیم و منیزیم می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را در افراد مستعد افزایش دهد. آب معدنی با سطوح بالای سدیم می‌تواند برای افراد مبتلا به فشار خون بالا مضر باشد.مصرف بیش از حد آب معدنی می‌تواند منجر به عدم تعادل الکترولیت در بدن شود که می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد.

معایب-استفاده-از-آب-معدنی

در مناطق فاقد آب های سالم آب معدنی بهتر است یا آب آشامیدنی؟

در مناطقی که آب‌های سالم به طور مستقیم در دسترس نیستند، انتخاب بین آب آشامیدنی تصفیه شده و آب معدنی برای بسیاری از افراد چالش‌برانگیز است. برخی به دلایل مختلف از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده نمی‌کنند و به دنبال راه حلی جایگزین هستند.

آب آشامیدنی تصفیه شده، از منابع مختلف مانند آب چاه، آب لوله کشی یا منابع طبیعی استخراج شده و طی فرآیندی دقیق با استفاده از فیلترها و دستگاه‌های تصفیه صنعتی، به آب آشامیدنی سالم تبدیل می‌شود. این آب پس از بسته بندی به بازار عرضه می‌شود. آب معدنی، از چشمه‌های طبیعی با مواد معدنی خاص استخراج می‌شود و به دلیل عدم نیاز به تصفیه عمیق، طعم و مزه منحصر به فردی دارد.

انتخاب بین این دو نوع آب به عوامل مختلفی مانند کیفیت آب منطقه، نیازهای فردی، و ملاحظات اقتصادی بستگی دارد. در مناطقی که آب آشامیدنی تصفیه شده از کیفیت مطلوبی برخوردار است، می‌تواند به عنوان یک گزینه مناسب و مقرون به صرفه در نظر گرفته شود. اما اگر به دنبال طعم و مزه خاص آب معدنی هستید و یا به مواد معدنی موجود در آن نیاز دارید، آب معدنی می‌تواند انتخاب مناسب‌تری باشد.

بیشتر بخوانید
دستگاه تصفیه آب خانگی قابل حمل چیست؟

مشکلات ناشی از مصرف آب ناسالم

آلودگی آب، چه میکروبی، چه شیمیایی و چه به اشکال دیگر، سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد. بیماری‌های گوناگونی مانند وبا، زردی، حصبه، مشکلات پوستی و عصبی و حتی سرطان، از جمله عواقب ناگوار مصرف آب ناسالم هستند. نوزادان، کودکان، افراد مسن و افراد با سیستم ایمنی ضعیف، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از آب آلوده هستند.

برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

 • زردی

باعث زرد شدن پوست، صورت، چشم و ناخن می‌شود.

 • بیماری‌های چشم

قرمزی، ورم، ورم ملتحمه و آب سیاه چشم

 • بیماری‌های گلو

ورم و بزرگ شدن بافت اطراف گلو، احساس وجود خلط در گلو

 • حصبه

بیماری عفونی ناشی از میکروب سالمونلا که از طریق آب آلوده منتقل می‌شود.

 • بیماری‌های پوستی

خشکی، خارش، عفونت‌های قارچی، انگلی، ویروسی و باکتریایی

 • وبا

عفونت روده باریک ناشی از باکتری ویبریو کلرا که با اسهال آبکی و پرفشار همراه است.

 • هپاتیت آ

عفونت کبدی ناشی از ویروس HAV که از طریق آب و غذای آلوده منتقل می‌شود.

علت گرایش مردم به خوردن آب معدنی

در سال‌های اخیر، شاهد گرایش فزاینده‌ای به مصرف آب معدنی در میان مردم هستیم. این امر علل مختلفی دارد که از جمله آنها می‌توان به بی‌اعتمادی به کیفیت آب لوله کشی شهری اشاره کرد. این بی‌اعتمادی ریشه در مشکلات متعددی دارد که در سال‌های اخیر در خصوص کیفیت آب شرب به وجود آمده است. با وجود آنکه سازمان بهداشت آب به طور سالانه اقدام به تهیه گزارش و نمونه‌برداری از آب‌های شهری می‌کند و در اکثر موارد، گزارش‌های مثبتی از کیفیت آب شرب ارائه می‌دهد، اما این موضوع نتوانسته است اعتماد از دست رفته مردم را به طور کامل بازگرداند.

علاوه بر این، برخی از افراد به طعم و مزه آب معدنی ترجیح می‌دهند و آن را دلچسب‌تر از آب لوله کشی می‌دانند. همچنین، حمل و نقل آسان آب معدنی و دسترسی به آن در مکان‌های مختلف، از دیگر عواملی است که به افزایش مصرف آن دامن زده است. در کنار این موارد، تبلیغات گسترده‌ای که در خصوص فواید آب معدنی صورت می‌گیرد نیز در گرایش مردم به مصرف آن بی‌تاثیر نبوده است.

آخرین مقالات
دسته بندی محصولات
فهرست